Kawa ziarnista

Najlepsza pod każdym względem. Gwarancja głębokiego relaksu i wytchnienia przy pełni głębokiego aromatu. Kawa ziarnista to dla baristów jedyny akceptowalny wybór w kwestii poprawnego parzenia kawowego napoju. Doskonała zarówno do zapewnienia porannego pobudzenia, jak i relaksujących chwil przy książce, z rodziną lub znajomymi.

Filiżanka kawy w otoczeniu ziaren

Kawa ziarnista to przede wszystkim niezrównane walory smakowe i aromatyczne, gwarantujące doznania nieporównywalne do żadnego innego napoju. Cechy te uzyskiwane są w wyniku starannie prowadzonych upraw i procesu prażenia, w którego trakcie pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do uwolnienia olejków aromatycznych. To prawdziwa podróż przez świat nowych nut smakowych, podczas której odkrywamy swój własny ideał. Rytuał parzenia, pozwalający mieć kontrolę nad każdym etapem przygotowywania napoju na bazie kawy ziarnistej, jest nie do podrobienia. Nawet jeśli zajmuje nam więcej czasu niż przygotowanie kawy mielonej.

Gatunki kawy ziarnistej

Arabica

Najpopularniejsza odmiana, stanowiąca aż ok. 80% światowego rynku kawy. Gatunek ten zawdzięcza swą nazwę południowej Arabii, będącej niegdyś jedynym krajem, słynącym z jej wyrobu. Aktualnie wydobywana jest głównie na terenie Azji i Afryki. Ziarna Arabici rosną na drzewkach o wysokości do 5 metrów w klimacie tropikalnym, na wysokości minimum 900 m n.p.m. Do wyróżniających ją cech należy minimalna gorycz, wysoka kwaskowość i niska zawartość kofeiny na poziomie 0,9-1,4%. Kawa ta bogata jest również w wiele składników odżywczych - m.in. tłuszczy (6-9%) i cukrów (15-17%). Stanowi cenny i strategicznie ważny surowiec, którego cena wraz z każdym rokiem rośnie. Dużą zaletę Arabiki stanowi oryginalny smak, pełen nut korzennych i czekolady, który w połączeniu z wyważonymi parametrami czynią z niej po dziś dzień najczęstszy wybór, zarówno wśród konsumentów, jak i baristów.

Ziarna kawy Arabica
Kawa ziarnista robusta

Robusta

Mniej popularna - choć wciąż zagarniająca dużą część rynku - odmiana, uprawiana na wysokości 200-900 m n.p.m i w temperaturze do 30 stopni. Ten odkryty w XIX wieku gatunek cechuje dominująca gorycz, pozbawiona kwaskowości i wyższa zawartość kofeiny, od 1,8 do nawet 4%. Ziarna robusty charakteryzuje pionowa bruzda, przecinająca ziarno (w przypadku arabici mówimy o kształcie przypominającym literę “S") i mniejszy rozmiar ziaren niż u głównego konkurenta. Kawa ta gwarantuje uzyskanie bardzo gęstej cremy na jej powierzchni i bardziej delikatnego smaku, idealnego do przygotowania cappuccino lub latte macchiato.

 

Dostępne na rynku mieszanki obu tych gatunków stanowią idealnie wyważony pod względem smaku, aromatu i zawartości kofeiny kompromis, pozwalający obniżyć cenę i oferujący odmienne doznania smakowe.

Liberica - pochodząca pierwotnie z Liberii, dziś uprawiana na większą skalę w Malezji i innych państwach, charakteryzujących się wilgotnym i gorącym klimatem równikowym. Odznacza się dużymi i twardymi nasionami o mało intensywnym smaku i aromacie. Stosowana głównie jako dodatek w mieszankach kawowych, łagodzący w niewielkim stopniu ostry smak robusty.

Kawa ziarnista czy mielona – jaką wybrać?

Jako eksperci nie możemy udzielić innej odpowiedzi niż kawa ziarnista. Uzyskiwany z niej smak i aromat, możliwość dostosowania stopnia mielenia do własnych potrzeb i długi okres świeżości (nawet do 10 miesięcy), zdecydowanie przemawiają za takim wyborem. Kawa ziarnista posiada więcej wartości odżywczych, wpływa korzystnie na zdrowie i pozwala na przygotowanie w zasadzie nieograniczonej liczby typów napojów, dostosowanych indywidualnie do twoich potrzeb.

 

Kawa mielona - pomimo zdecydowanie słabszych walorów smakowych, ulatniających się wraz z każdą minutą od prażenia - pozwoli nam przede wszystkim zaoszczędzić czas, potrzebny na przygotowanie napoju. To właśnie ten czynnik, w połączeniu z niższą ceną, sprawia, że cieszy się tak ogromną popularnością, wypełniając po brzegi półki wszystkich supermarketów. Ponadto kawa mielona doskonale sprawdzi się także w podróży, gdy miejsce w walizce ogranicza nas na tyle, że nie możemy wziąć ze sobą swojego ulubionego młynka.

Jak zmielić kawę ziarnistą?

Pierwszą metodą, przywodzącą nam na myśl domy naszych babć i rodziców, stanowią młynki ręczne. Ich rosnąca popularność w ostatnich czasach związana jest z coraz większą świadomością konsumentów kawy, pragnących uczynić rytuał parzenia jeszcze bardziej zbliżonym do tradycji z przeszłości.

Młynek ręczny do kawy ziarnistej
Młynek automatyczny do kawy ziarnistej

Dla pragnących zaoszczędzić czas i potrzebujących szerszy zakres regulacji stopnia zmielenia, powstały młynki elektryczne. To w pełni automatyczne urządzenia mielące ziarna z niesamowitą szybkością i skutecznością, nie pozbawiające ich jednocześnie aromatu i smaku.

Ostatnią możliwością pozostaje ekspres automatyczny, wyposażony we własny młynek do mielenia (zazwyczaj ceramiczny). W takim wypadku nasze ulubione espresso lub americano zostanie przygotowane za przyciśnięciem zaledwie jednego przycisku.

Ekspres automatyczny z dwoma filiżankami kawy

Co wpływa na smak kawy ziarnistej?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie i przygotowywaniu napoju.

  • Data palenia - zgodnie z opiniami specjalistów, najlepiej wykorzystać ziarna przed upływem 4 miesięcy od czasu ich wyprażenia.
  • Rodzaj palenia - ciemno palone ziarna idealnie sprawdzą się do espresso, z kolei jasno palone doskonale odnajdą się w użytku z ekspresami kolbowymi.
  • Opakowanie - szczelne zapakowanie ziaren jest istotne ze względu na ich utlenianie się w kontakcie z powietrzem.
  • Temperatura parzenia - im niższa, tym bardziej kwaśny mak. Zakres temperaturowy, który pomoże wyciągnąć z ziaren jak najwięcej, mieści się w granicach od 85 do 96oC.
  • Ilość wody - zbyt duża ilość zmieni konsystencję na przesadnie wodnistą. Zbyt mała z kolei pozbawi napój walorów smakowych, nadając mu goryczy.
  • Stopień zmielenia - im drobniej zmielone ziarna, tym mocniejszy smak.
100 dniowe prawo do zwrotu
Płatności PayU
Darmowa dostawa
Bezpieczne zakupy
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności