Młynek do kawy to absolutny niezbędnik w kuchni każdego profesjonalnego i domowego baristy. Dobrze obeznani w świecie kawy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sposób mielenia ziaren to kluczowy czynnik, wpływający na jej smak. Ta fabrycznie mielona dla wielu nie wchodzi w grę - jej aromat zaczyna się powoli ulatniać od chwili, gdy zostanie zebrana z taśmy produkcyjnej, pozostawiając jedynie namiastkę prawdziwego potencjału arabici czy robusty. Im bliżej momentu parzenia ziarna zostaną zmielone, tym większą ilością nut smakowych będziemy mogli odnaleźć w swoim ulubionym napoju.
Kształt i wielkość mielonych ziaren przekładają się bezpośrednio na przebieg procesu ekstrakcji, czyli uwalniania kofeiny i aromatu. W przypadku nierównomiernego zmielenia ziaren młynkiem gorszej jakości, zamiast jednolitego smaku otrzymamy kwaśne i gorzkie nuty, wymieszane ze słabą pozostałością oryginalnego smaku, występujące naprzemienne i odbierające całą przyjemność z rytuału picia kawy. Dziś wysokiej jakości młynki znajdziemy w niemal każdej dobrej kawiarni oraz domach setek tysięcy smakoszy, w pełni doceniających ich potęgę w porównaniu do fabrycznie zmielonej i zapakowanej kawy sklepowej.
Zdecydowani na poznanie prawdziwej głębi smaku i aromatu? Pora zastanowić się nad wyborem odpowiedniego urządzenia! Co do zasady, młynki możemy w pierwszej kolejności podzielić na dwie główne kategorie:
Absolutny niezbędnik kawoszy przed pojawieniem się młynków elektrycznych i coraz bardziej zyskujące na popularności w ówczesnych czasach. Umożliwiają regulację stopnia zmielenia ziaren. Duży plus takiego rozwiązania stanowi bardzo niski poziom hałasu i brak zjawiska nagrzewania się żaren, co mogłoby negatywnie wpłynąć na smak.
W tym przypadku nowoczesność przyniosła naprawdę wiele, zachowując jednocześnie wszystkie zalety młynka ręcznego. Elektryczne młynki automatyczne przeznaczone są dla wszystkich chcących zminimalizować czas i energię, potrzebne do zmielenia kawy, lub przygotować napój dla wielu osób w jak najkrótszym czasie.
Młynki ręczne będą z pewnością doskonałym wyborem dla osób, pragnących poczuć tradycję parzenia kawy sprzed czasów elektryfikacji wszystkiego, co możliwe. Mimo że nie zapewniają tak dokładnego przemiału, jak ich nowocześniejsi bracia, z pewnością będą nam w stanie dostarczyć mnóstwo przyjemności. Młynków ręcznych nie zaleca się jednak do użytku w parze z ekspresami kolbowymi - mniejsza precyzja mielenia mogłaby sprawić, że uzyskane w procesie parzenia espresso będzie zbyt wodniste i gorzkie.
Młynki automatyczne, choć nie posiadają owego nostalgicznego klimatu kawiarni z lat 50-tych, stanowią najczęstszy wybór baristów z całego świata. Dużo krótszy czas mielenia i wygoda użytkowania to bardzo ważny atut, zwłaszcza gdy żyjemy w ciągłym biegu lub pracujemy w lokalu, w którym każda minuta oczekiwania w kolejce oznacza coraz mniej zadowolony grymas na twarzy klientów. Nowoczesne elektryczne młynki wyposażone są często w wyświetlacze LCD, umożliwiające ustawienie preferowanej grubość mielenia i czasu trwania całego procesu. To także jedyny dobry wybór, jeśli planujemy wykorzystywać młynek w swoim biurze, kawiarni i każdym innym miejscu, wymagającym przygotowania większej ilości ziaren.
Niezależnie od tego, na który z młynków się zdecydujemy, zostaniemy postawieni przed kolejnym - i najbardziej istotnym pod względem smaku napoju - dylematem. Jaki sposób mielenia wybrać - przy pomocy ostrzy, czy żaren?
Z mieleniem ostrzowym możemy spotkać w najtańszych młynkach. Choć w zasadzie trudno mówić tu o mieleniu w jakimkolwiek znaczeniu tego słowa. W tym przypadku ziarna kawy są cięte przez dwa ostrza, kręcące się z zadaną prędkością. O ile cena będzie stanowić w ich przypadku duży atut, tak smak uzyskany w tym procesie już niekoniecznie. Kształt i grubość ziaren pociętych ostrzami są nieregularne, co bezpośrednio odbija się na jakości naszego napoju. W rezultacie otrzymujemy kawę o aromacie kwaśnym i gorzkim, sprawiający, że nasz poranny rytuał może stać się znacznie mniej przyjemny.
Inaczej sprawa ma się z młynkami wyposażonymi w zestaw dwóch żaren, które obracając się, miażdżą ziarna, nie nagrzewając ich jednocześnie oraz zachowując równy kształt. Duży plus stanowi także brak powstającego w tym procesie pyłu kawowego i krótszy czas mielenia w porównaniu do słabszych ostrzowych naśladowców.
Jeśli już (całkowicie słusznie) zdecydowaliśmy się na młynek z żarnami, pora przejść do ostatniej rzeczy, jaką przyjdzie nam wziąć pod uwagę, czyli materiał, z którego są wykonane.
Żarna stalowe to rozwiązanie cieszące się zdecydowanie największą popularnością wśród kawoszy, przygotowujących napoje w warunkach domowych. Pierwszą zaletą, o której należy wspomnieć, jest ich niezrównana precyzja mielenia. Ze względu na większą plastyczność stali podczas produkcji możliwe jest zachowanie wysokiej precyzji rozmieszczenia nacięć, co gwarantuje nam zachowanie równego kształtu i rozmiaru ziaren podczas mielenia.
Należy pamiętać, że żarna to element silnie eksploatowany, ulegający z czasem zużyciu. Na tym polu żarna stalowe także wygrywają w przebiegach. Są one w pełni odporne uszkodzenia, wywołane np. dostaniem się między nie kamienia, który może znaleźć się w opakowaniu - zwłaszcza niskiej jakości - kaw. Żarna ceramiczne - choć paradoksalnie twardsze - mogą już ulec uszkodzeniu.
Im intensywniejsza praca, tym wyższa temperatura. Żarna stalowe mogą nagrzewać się w przypadku mielenia bardzo dużej ilości kawy w krótkim czasie, wpływając delikatnie na smak napoju. Sytuacja tego typu w warunkach domowych czy biurowych jest jednak w zasadzie nieosiągalna. Choć do wszelkiego rodzaju kawiarni, restauracji i klubów zalecamy kupno modelu wyposażonego w żarna ceramiczne.