Podobno kawosze dzielą się na tych, którzy kochają kawę czarną, niczym przysłowiowa smoła oraz na tych, dla których ten napój bez mleka nie istnieje. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie napojom mlecznym, które każdego dnia zyskują nowych wielbicieli, chętnych zatopić usta w ich delikatnej, kremowej konsystencji.
Wielu z nas sięga po kawę podczas rekreacji, towarzyskich spotkań, czy zwyczajnie w celu zaspokojenia kubków smakowych. Napój nie jest wówczas "małą czarną" popijaną w pośpiechu, raczej chcemy się nim delektować, odczuwając przyjemność łyk po łyku. Bariści prześcigają się w metodach przyrządzania napojów kawowych, stosując rozmaite metody mające na celu wzbogacenie smaku wybranych ziaren. Dodawanie mleka jest jednym z bardziej popularnych sposobów równoważenia intensywności kawy, co stosowane jest w tak popularnych gatunkach, jak latte, cappucino, czy niepozorną flat white.
Wszystko oczywiście zaczyna się od kawy – mielimy ziarna, parzymy... Co jednak zrobić, by uzyskać delikatną piankę, która zachwyci nasze zmysły? Popularna metoda głosi – użyć ekspresu z dyszą do spieniania mleka. Czynność ta jest niezwykle prozaiczna – mleko przelane do dzbanka traktujemy parą z dyszy, która podgrzewa (do ok. 70 stopni Celsjusza) i pieni mleko. Dzięki temu uzyskujemy puszystą piankę, którą z powodzeniem można połączyć z uprzednio zaparzoną kawą. Dobrze jest pamiętać, aby mleko było możliwie zimne, a dzbanek najlepiej metalowy, co zwiększy szanse na powodzenie zadania.
Jeśli akurat nie posiadamy profesjonalnego ekspresu nic straconego! Istnieje inny sposób na uzyskanie upragnionej pianki. Ten patent to nabycie spieniacza do mleka – niepozornego urządzenia, dzięki któremu upragnione latte wykonać można w domowym zaciszu. Proces spieniania mleka możemy wykonać w sposób mniej zautomatyzowany – korzystanie z wersji ręcznej spieniaczy do mleka co prawda trochę męczy, ale zaangażowanie i zapał włożone w proces spieniania z pewnością zostaną wynagrodzone w smaku napoju! Satysfakcjonujący efekt uzyskać można dzięki spieniaczom elektrycznym – podgrzeją bazę napoju, co spotęguje finalny smak. Uzyskanie kawy niczym z kawiarni nigdy nie było łatwiejsze.
Zastosowanie spienionego mleka w napojach kawowych zyskało z czasem innego wymiaru. Poza smakowymi walorami doceniona została jego konsystencja, przyczyniając się powstania "latte art", czyli zdobienia kawy. W ten sposób bariści serwują napoje przyozdobione wzorami, czasem zaawansowanymi pod kątem artystycznym grafikami, "malując" na powierzchni spienionego mleka. Sztywna pianka jest świetnym (choć niestety nietrwałym) polem do upustu artystycznych zdolności. Ile rodzajów kawy i dodatków do niej, tyle możliwości smakowych doznań. Na idealną kawę składają się już nie tylko dobre jakościowo ziarna, ale finalny smak, a nawet sam sposób serwowania. Mleko dodawane do kawy gwarantuje zrównoważenie smaku, dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie delikatnej konsystencji, które zadowalają nawet wybrednych kawoszy.