Jak dobrać kawę do typu ekspresu?

Różnorodność technologii parzenia kawy oraz odmienne parametry techniczne ekspresów wymagają doboru odpowiedniego rodzaju kawy. Skorzystaj z naszego poradnika, w którym polecamy, jak wybrać dobrą kawę do odpowiedniego typu ekspresu.

Jaka jest najlepsza kawa do ekspresu?

W pierwszej kolejności najważniejsze są zawsze nasze indywidualne preferencje, co oznacza, że kawa musi nam po prostu smakować. Warto jednak mieć świadomość, że sam rodzaj kawy to nie wszystko. Ze względu na różne rodzaje technologii parzenia kawy, ten sam rodzaj kawy zaparzony w różnych modelach ekspresów może dać całkiem inny smak i aromat. Często może się nawet zdarzyć, że nasza ulubiona kawa zaparzona w innym typie ekspresu nie będzie nam smakować.

 

Na smak kawy, poza oczywistym rodzajem kawy, ma wpływ wiele czynników:

  • czas kontaktu kawy z gorącą wodą – im krótszy czas wody z kawą, tym lepiej. Skrócenie czasu sprawia, że do wody nie przedostaną się gorzkie aromaty,
  • wysokość ciśnienia – minimalny poziom ciśnienia ekspresu, który umożliwi nam przygotowanie espresso to ok. 9 barów. Im wyższe ciśnienie, tym mocniejszy będzie aromat kawy. Wysokie ciśnienie pozwala także uzyskać głębię aromatu, która przekłada się na unikalność smaku kawy,
  • temperatura wody – uznaje się, że optymalną temperaturą do parzenia kawy w ekspresie jest ok. 88 - 94 stopnie Celsjusza. Zbyt niska temperatura kawy sprawia, że jest ona niewystarczająco zaparzona, z kolei zbyt wysoka temperatura zabija najcenniejsze walory smakowe. Najczęściej kawa zalana zbyt gorącą wodą staje się płaska i gorzka. Warto także pamiętać, że ciemno palone kawy powinny być parzone w nieco niższej temperaturze, a kawy jasne mogą być parzone nawet w temperaturze 94 stopnie,
  • technologia parzenia kawy – w przypadku ekspresu przelewowego kawa jest jedynie zalana wodą pod zwykłym ciśnieniem, dlatego różnica w smakach kawy parzonej w ekspresie przelewowym i ciśnieniowym będzie ogromna. Duże różnice mogą także występować pomiędzy smakiem kawy parzonej w różnych typach ekspresów ciśnieniowych. Przykładowo ekspresy Jura posiadają technologię pulsacyjnego parzenia kawy, które wydobywają maksymalną głębię aromatu.
Rodzaje kawy
Rodzaje kawy

Kawa jasno czy ciemno parzona?

Jasnobrązowe ziarna są zdecydowanie bardziej delikatne. W ekspresach automatycznych czas parzenia kawy jest skrócony do minimum, a temperatura jest raczej niska, dlatego tutaj lepiej sprawdzą się ciemne ziarna kawy. Parzenie jasno palonych ziaren kawy w ekspresie ciśnieniowym może dać bardzo płaski smak, pozbawiony głębi aromatu. Jasne ziarna mogą dać nawet lekko kwaskowaty smak.

 

Do ekspresów ciśnieniowych i automatycznych sięgajmy po kawy ciemno palone. Kawy o ciemnobrązowej barwie są bardziej oleiste, a tłuszcz jest doskonałym nośnikiem smaku. Dlatego nawet krótki czas ekstrakcji pozwoli wydobyć głęboki smak kawy. Przykładem kawy ciemno palonej jest kawa Izzo Gold, która po zaparzeniu daje bardzo intensywny i bogaty smak.

 

Kawa do ekspresu przelewowego

Ekspresy przelewowe to najbardziej uniwersalne typy ekspresów. Parzenie odbywa się przez zalanie kawy gorącą wodą. W tym przypadku bardzo istotna będzie temperatura wody oraz długość kontaktu z wodą. Aby mieć pewność, że kawa nie będzie nadmiernie cierpka, warto wybierać kawy jasno palone(przykładem kawy jasno palonej jest np. Mooncoffee – Ethiopia djimmah). Będziemy wtedy mieli pewność, że uzyskamy delikatny smak, a jednocześnie kawa odpowiednio pobudzi nas do działania.

 

Parząc kawę w ekspresie przelewowym musimy także zwrócić uwagę na grubość mielenia kawy. Do ekspresów ze stożkowymi filtrami dobierajmy kawę o drobno zmielonych ziarnach (przykładem kawy drobno zmielonej jest np. Arcaffe Espresso). Z kolei do filtrów płaskich możemy dobrać kawę mieloną o średniej grubości (przykładem kawy średnio zmielonej jest np. illy espresso).

 

Średnio zmielona illy espresso
Średnio zmielona illy espresso

 

Kawa do ekspresu ciśnieniowego

Jeżeli posiadamy dobrej jakości ekspres ciśnieniowy, wówczas mamy największe możliwości w zakresie wyboru odpowiedniej kawy. Tutaj dostępny jest ogromny wybór kaw, które stanowią połączenie robusty i arabiki, bądź też składają się w 100% z jednego gatunku kawy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jednak kawy mocno palone o ciemnej barwie. Z powodzeniem możemy wybrać spośród odmian kawy arabika czy robusta lub mieszanek obu tych kaw. Aby mieć pewność, że uzyskamy głębię aromatu, warto zmielić kawę tuż przed jej zaparzeniem, dlatego tak praktycznym rozwiązaniem jest ekspres z wbudowanym młynkiem.

 

Wybierając kawę do ekspresu automatycznego ciśnieniowego powinniśmy także zwrócić uwagę na sposób palenia kawy. Jeżeli oczekujemy na przyrządzenie aromatycznego espresso, sięgajmy po kawę, która była palona w temperaturze ok. 200°C, wówczas uzyskamy kawę o zdecydowany i wyrazistym smaku. Sięgając po kawę paloną w delikatnie niższej temperaturze będziemy mogli wyczuć w niej aromaty czekoladowe, korzenne, a nawet cytrusowe.

 

Do ekspresów kolbowych dobieramy kawy mielone, natomiast zawsze pamiętajmy, aby zmielić kawę zaraz przed zaparzeniem. Z kolei, jeżeli mamy ekspres automatyczny, nie musimy martwić się o proces parzenia kawy. Wystarczy jedynie, że dobierzemy ziarna o odpowiednio aromatycznym smaku i zapachu kawy.

 

Kawa do ekspresów kolbowych
Kawa do ekspresów kolbowych
Kawa do kawiarki

Kawa do kawiarki powinna być słodka o wyrazistym smaku. Do tego zastosowania idealnie nadają się kawy z serii Bialetti Macinato Gusto, które zostały stworzone z myślą o ich parzeniu w kawiarkach. Bardzo ciekawy smak daje także kawa zielona zaparzona w kawiarce. Poszczególne rodzaje kawiarek różnią się między sobą rodzajami filtrów. Z zasady najlepsze będą jednak kawy drobno mielone i jasno parzone. Jeżeli mamy taką możliwość, zmielmy ziarna kawy tuż przed zaparzeniem kawy.

 

Kawa do kawiarki
Kawa do kawiarki

 

Zobacz również

Jak przechowywać kawę?

Jak przechowywać kawę? To, w jaki sposób przechowywana jest kawa, w dużym stopniu wpływa na jej późniejszy smak i zapach. Istnieje wiele teorii na temat prawidłowego magazynowania ulubionych ziaren, które nierzadko przynoszą odwrotny wręcz efekt, pozbawiając ziarna kawy wyrazistego charakteru. Jeśli...

Arabica kontra Robusta - w czym tkwi różnica?

Pomimo wielu różnorodnych odmian kawy, to właśnie one zyskały największe uznanie i stały się najczęściej wybieranymi ziarnami. Arabica i Robusta – najbardziej popularne odmiany kawy. Dlaczego to właśnie one cieszą się uznaniem? W czym tkwi ich ewenement? Te i inne informacje znajdziesz w tym artykule.

Kawa - świetny pomysł na świąteczny prezent

Wielkimi krokami zbliżają się święta - okres pełen radości i spotkań z najbliższymi. To również czas świątecznych prezentów, które nierzadko spędzają nam sen z powiek. Szukamy prezentów oryginalnych, a zarazem użytecznych. Takich, które wywołają uśmiech na ustach obdarowywanej osoby. Dlaczego to...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności