Jak przechowywać kawę?

To, w jaki sposób przechowywana jest kawa, w dużym stopniu wpływa na jej późniejszy smak i zapach. Istnieje wiele teorii na temat prawidłowego magazynowania ulubionych ziaren, które nierzadko przynoszą odwrotny wręcz efekt, pozbawiając ziarna kawy wyrazistego charakteru. Jeśli zastanawiasz się jak w słuszny sposób uchronić swoje ulubiony odmiany kawy przed utratą charakterystycznych dla nich właściwości, poświęć kilka chwil na zapoznanie się z tym artykułem. Nieprzyjazne dla kawy.

 

Kawa zamknięta w szczelnych słoikach
Szczelne zamknięcie zapobiega wietrzeniu kawy

 

Kluczowe dla utrzymania właściwego aromatu ulubionego napoju kawowego jest jak najdłuższe utrzymanie ziaren w świeżości. To, co nie najlepiej wpływa na kawę zarówno ziarnistą, jak i kawę mieloną jest dostęp powietrza, które przyczynia się do jej wietrzenia. Powietrze skutecznie pozbawia ziarna intensywnego aromatu. Nie pozostaje również bez znaczenia dla smaku, który z czasem staje się coraz mniej esencjonalny.

 

Wśród kwestii, które warto wyeliminować, jest narażanie kawy na wilgoć, zbyt agresywne, nienaturalne oświetlenie oraz zmiany temperatur. Ziarnom nie sprzyja ani przechowywanie w zbyt wysokiej, ani też skrajnie niskiej temperaturze. Towarzystwo rozgrzanej kuchenki, czy ciepłego kaloryfera nie są dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na idealnym smaku. Warto również zarzucić ideę o kawie w lodówce. Koncepcja jest o tyle nietrafiona, że nawet pomimo zamknięcia istnieje ryzyko przesiąknięcia ziaren zapachem innego przetrzymywanego w niej pożywienia. Pomimo szczelnych, hermetycznych pojemników niska temperatura zabija wartości ziaren, skutecznie wpływając na pozbawienie ich aromatu.

Kawa w domu

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj pojemnika, do którego przesypujemy kawę po zakupie. Szklane słoiki spełniają głównie funkcję estetyczną, gdyż niestety fakt, że są transparentne, nie wpływa dobrze na nasze ziarna. Tymczasem kawa preferuje cień, a działanie promieni słonecznych wcale jej nie służy. Alternatywą mogą wydawać się opakowania metalowe, które niestety mogą wpłynąć na zmianę smaku kawy lub ceramiczne, które wydają się najbardziej atrakcyjne w niniejszym zestawieniu.

 

Opakowania, w których sprzedawana jest kawa, wykonywane są ze specjalnych, przystosowanych do tego materiałów, dlatego w ogóle należy zastanowić się nad sensem jej przesypywania. Hermetyczne paczki, zawinięte i zabezpieczone klamrą w wystarczający sposób ochronią kawę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Mielona kawa na łyżeczce
Niesamowity aromat świeżo mielonej kawy

 

Aby jak najdłużej móc cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem ulubionego napoju, należy kupować kawę o możliwie niedużej gramaturze, aby nie zdążyła wywietrzeć. Ziarna warto mielić na bieżąco, bezpośrednio przed spożyciem.

 

Zobacz również

Czy mielenie kawy jest istotne?

Mogłoby się wydawać, że zmielenie kawy samo w sobie nie jest czynnością wymagającą wielkiej uwagi. Nic bardziej mylnego! Świeżo zmielona kawa zyskuje znacznie na jakości, dlatego warto zmielić ziarna na kilka chwil przed zalaniem ich wrzątkiem. Wydobyty podczas całego procesu smak, będzie wtedy bardziej...

Arabica kontra Robusta - w czym tkwi różnica?

Pomimo wielu różnorodnych odmian kawy, to właśnie one zyskały największe uznanie i stały się najczęściej wybieranymi ziarnami. Arabica i Robusta – najbardziej popularne odmiany kawy. Dlaczego to właśnie one cieszą się uznaniem? W czym tkwi ich ewenement? Te i inne informacje znajdziesz w tym artykule.

Jak dobrać kawę do typu ekspresu?

Różnorodność technologii parzenia kawy oraz odmienne parametry techniczne ekspresów wymagają doboru odpowiedniego rodzaju kawy. Skorzystaj z naszego poradnika, w którym polecamy, jak wybrać dobrą kawę do odpowiedniego typu ekspresu.

Co wybrać - eskpres do kawy czy kawiarkę?

Poszukiwanie idealnego smaku kawy związane jest z testowaniem rozmaitych metod jej przyrządzania. Kwestia parzenia kawy odgrywa kluczową rolę w tym procesie, dlatego istotny jest wybór odpowiedniego urządzenia. O tym, kiedy warto zaopatrzyć się w ekspres i o tym, dlaczego zakup kawiarki to dobry pomysł...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności