Pomimo wielu różnorodnych odmian kawy, to właśnie one zyskały największe uznanie i stały się najczęściej wybieranymi ziarnami. Arabica i Robusta – najbardziej popularne odmiany kawy. Dlaczego to właśnie one cieszą się uznaniem? W czym tkwi ich ewenement? Te i inne informacje znajdziesz w tym artykule.
Wśród wielu gatunków kawy, pomimo różnic związanych z jej uprawą, to właśnie Arabica i Robusta są najczęściej spotykanymi rodzajami. Kawa, którą zazwyczaj spotykasz na sklepowych półkach to najczęściej Arabica, Robusta lub wariacja powstała na skutek ich zmieszania. Dostępność wynika głównie ze stosunkowo niewygórowanych wymagań, niezbędnych do udanej uprawy krzewów kawowych. Na smak gotowego napoju wpływa bezdyskusyjnie jakość ziaren kawy. Tą z kolei determinuje miejsce, w którym prowadzona jest uprawa – typ i stan ziemi, miejsce i położenie plantacji, a nawet czynniki zewnętrzne, takie jak ilość opadów, nasłonecznienie oraz odpowiednia temperatura.
Arabica kwalifikowana jest do gatunków szlachetnych, głównie ze względu na to, że jej uprawa jest stosunkowo rygorystyczna. Różnicę pomiędzy gatunkami wyczuwa się przede wszystkim w smaku, ale zauważyć ją można również w wyglądzie ziaren. W przypadku Arabici mówimy o brązowo – zielonawej barwie i nieco wydłużonym, wyciągniętym kształcie. Na jakość ziaren Arabici duży wpływ ma usytuowanie plantacji w odpowiednim miejscu. Krzewy kawowe optymalne warunki osiągają w Brazylii, czy Indonezji, gdzie mamy do czynienia z temperaturą do 30 stopni Celsjusza, ale również obecna jest wilgoć. Istotną rolę odgrywa również położenie plantacji na wysokościach od około tysiąca metrów nad poziomem morza. Sposób uprawy Arabici sprawia, że krzewy zyskują odporność na szkodniki i czynniki zewnętrzne. Zasadniczym argumentem przemawiającym za wyborem Arbici wśród innych gatunków, jest jej delikatny, subtelny smak, którym można delektować się na co dzień.
Robustę uprawia się w wielu regionach świata, w tym w Brazylii, czy Wietnamie, na plantacjach o ogromnej powierzchni. Ziarna robusty są niewielkiego rozmiaru, w gotowej postaci przyjmują odcienie brązowo – zielonkawo – szarawe, w zależności od konkretnej odmiany. W porównaniu z Arabicą uprawa nie jest jednak skomplikowana, położenie upraw, czy jakość gleby są znacznie mniej rygorystyczne. Robustę wybierają sympatycy ostrzejszego, bardziej wyrazistego smaku. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny spożywanie jej jest idealnym sposobem na pobudzenie. Nie sposób podjąć decyzji, który z gatunków jest lepszy. Różnice pomiędzy Arabicą i Robustą sprawiają, że każdy sympatyk kawowych napojów, może odnaleźć idealną kompozycję dla siebie.