Mity o kawie

Można stworzyć wiele różnych pogłosek na niemal każdy temat. Nie zawsze jest to jednak podparte jakąkolwiek wiedzą i ma uzasadnienie w rzeczywistości. Tak jak w każdej innej dziedzinie, jest też wiele mitów na temat kawy. Postaramy się wymienić kilka najważniejszych.

1. Kawa uzależnia

Kawa nie jest uznawana za uzależniającą przez większość specjalistów. Przez niektórych ludzi jest za taką uznawana, ponieważ z czasem pobudzenie centralnego układu nerwowego przez kofeinę może się zmniejszyć. Nie jest to jednak zależność, jaka łączy nas na przykład z alkoholem bądź narkotykami, które rujnują nasze funkcjonowanie społeczne, finansowe czy emocjonalne. Również jeżeli chodzi o skutki odstawienia kawy, to są one zupełnie inne niż w przypadku uzależnienia. Po jej odstawieniu mogą wystąpić takie objawy jak ból głowy, problemy z koncentracją lub ogólne rozdrażnienie, jednak nie utrzymują się one dłużej niż dwie doby.

2. Kawa wywołuje choroby

Badania pokazują, że picie jednej filiżanki kawy dziennie nie ma żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Choroby serca czy podwyższony cholesterol nie mają żadnego powiązania z umiarkowanym piciem kawy według większości przeprowadzonych badań. Istnieją wręcz badania, które wskazują, iż osoby pijące codziennie kawę są rzadziej hospitalizowane. Badania te przeprowadziła Kaiser Permanente.

 

Kawa z ekspresu

3. Najlepsza kawa pochodzi z Włoch

Niestety, ale jest to fizycznie niemożliwe, ponieważ kawa we Włoszech, ze względu na niesprzyjające jej warunki, nie jest uprawiana. Pod pojęciem „włoska kawa” ukrywa się kompozycja różnych ziaren, które zazwyczaj są mocno palone. We Włoszech znajduje się wiele palarni, które produkują wyśmienitą kawę, jednak ziarna, z których jest ona produkowana pochodzą z innych krajów. Niemniej kawę Lavazza czy kawę Bialetti najczęściej określamy mianem włoskiej kawy.

4. Kawa pomaga na niepożądane skutki spożywania alkoholu

Kawa nie tylko nie pomaga w leczeniu kaca, a wręcz może go powiększyć. Kawa sprzyja odwodnieniu oraz wypłukuje magnez oraz inne cenne minerały, które są niezbędne do regeneracji organizmu.

 

Kawa podawana przez baristę

5. Kawa ciemniej palona ma większą zawartość kofeiny od jasno palonej

Sposób, w jaki kawa jest palona nie ma żadnego wpływu na zawartość kofeiny. Dłuższe palenie kawy czyni kawę „mocniejszą”, bardziej wyrazistą w smaku, jednak nie skutkuje zmianą zawartości kofeiny.

6. Kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia

Kawa rozpuszczalna nie jest niczym innym niż wyłącznie zaparzonym i wysuszonym ekstraktem kawy, bez żadnych dodatków. Zatem nie znajduje się w niej nic, co mogłoby negatywnie wpływać na zdrowie.

 

Jak widać istnieje wiele mitów na temat kawy. Jednak warto jest najpierw sięgnąć do sprawdzonego źródła, nim w coś uwierzymy i zaczniemy to powielać. Mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące kawy i obalił mity, o których wcześniej słyszeliście.

 

Zobacz również

Arabica kontra Robusta - w czym tkwi różnica?

Pomimo wielu różnorodnych odmian kawy, to właśnie one zyskały największe uznanie i stały się najczęściej wybieranymi ziarnami. Arabica i Robusta – najbardziej popularne odmiany kawy. Dlaczego to właśnie one cieszą się uznaniem? W czym tkwi ich ewenement? Te i inne informacje znajdziesz w tym artykule.

Czy zielona kawa wspomaga odchudzanie?

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o odchudzającym działaniu zielonej kawy. Przyczepiona jej etykieta „środku na odchudzanie” sprawiła, że rozwinął się handel nie tylko samą kawą, ale także różnego rodzaju specyfikami i tabletkami zawierającymi jej ekstrakt. Producenci przekonują, że kawa...

Jak przechowywać kawę?

Jak przechowywać kawę? To, w jaki sposób przechowywana jest kawa, w dużym stopniu wpływa na jej późniejszy smak i zapach. Istnieje wiele teorii na temat prawidłowego magazynowania ulubionych ziaren, które nierzadko przynoszą odwrotny wręcz efekt, pozbawiając ziarna kawy wyrazistego charakteru. Jeśli...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności