Pozytywny wpływ kawy na zdrowie

Większości osób kawa niekoniecznie kojarzy się z czymś zdrowym. Przypuszczamy nawet, że gdybyśmy przeprowadzili ankietę, to przewagę uzyskałaby odpowiedź, że kawa jest wręcz niezdrowa. Jednak nic bardziej mylnego! Oczywiście pita w zbyt dużych ilościach lub przez osoby, którym nie jest zalecana, może wywołać niepożądane skutki. Jednak picie kawy z umiarem niesie za sobą wiele pozytywnych efektów dla zdrowia!

 

Uprawa kawy
Naturalna uprawa kawy

 

Kawa jest przede wszystkim cennym źródłem antyoksydantów. Przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia, poprawiają pracę serca, zapobiegają stanom zapalnym, które mogą być przyczyną szeregu groźnych chorób (nawet nowotworów) oraz chronią komórki przed uszkodzeniami. Nie można o nich zapominać w codziennej diecie, musimy zatem dostarczać organizmowi produktów, które są bogate w przeciwutleniacze. Doktor Joe Vinson, po przeprowadzonych badaniach stwierdził, że głównym źródłem antyoksydantów dla Amerykanów jest właśnie kawa.

Wpływ picia kawy na nasze zdrowie

Ten aromatyczny napój zmniejsza także ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Badania wykazały, że regularne picie kawy zmniejsza zagrożenie zachorowania na nowotwór wątroby, jelita grubego, piersi, prostaty oraz skóry. Inne badania, w których wzięło udział prawie pół miliona osób, wykazały, iż ludzie sięgający dziennie po cztery lub więcej filiżanki kawy byli o 20% mniej narażeni na rozwój czerniaka złośliwego od osób, które nie piły kawy w ogóle. Dzieje się to dzięki polifenolom i wspomnianym wcześniej antyoksydantom, które zapobiegają stanom zapalnym w organizmie.

 

Kawa poprawia nastrój

 

W artykule z 2012 roku z czasopisma New England Journal od Medicine opisane jest badanie, które zostało przeprowadzone na grupie ponad 400 tysięcy osób w przedziale wiekowym 50-71. Wykazało ono, że dla ludzi pijących kawę ryzyko śmierci jest niższe aż o 20%! Naukowcy nie do końca wiedzą, która substancja znajdująca się w kawie jest odpowiedzialna za długowieczność. Prawdopodobnie jednak za długość życia osób pijących kawę odpowiadają antyoksydanty.

 

Może się to wydawać zadziwiające, ale kawa wpływa pozytywnie na naszą wątrobę! Nie tylko chroni przed rakiem, ale również obniża ryzyko wystąpienia marskości, zapalenia oraz stłuszczenia wątroby. Im ilość wypijanej przez nas kawy jest większa, tym produkcja enzymów, które są odpowiedzialne za stany zapalne i uszkodzenia wątroby jest niższa. Pijąc dziennie 4 małe filiżanki czarnej kawy, ryzyko zachorowania na marskość wątroby może być obniżona nawet o 80%!

Kawa poprawia nastrój

Kolejnym pozytywnym efektem ubocznym picia kawy jest to, że poprawia ona nastrój. Jest to potwierdzone również naukowo – po wypiciu kawy wzrasta poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Są to substancje odpowiedzialne za dobry nastrój, które mogą działać jako łagodny środek antydepresyjny. Nie jest to jednak tylko krótkofalowe, ponieważ badania naukowców z Harvard School of Public Health wykazały, że osoby pijące kilka filiżanek kawy dziennie mają aż o 50% mniejsze ryzyko popełnienia samobójstwa.

 

Dużo pozytywnych skutków, prawda? A to i tak nie wszystkie! Kawa również zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego oraz poprawia krążenie krwi. Jak widać, powszechne przekonanie jedynie o negatywnych efektach kawy jest dla niej bardzo krzywdzące. Może ona pomóc nam i naszemu zdrowiu. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie przesadzać w spożywaniu kawy, ponieważ we wszystkim ważny jest umiar.

 

Zobacz również

Czy zielona kawa wspomaga odchudzanie?

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o odchudzającym działaniu zielonej kawy. Przyczepiona jej etykieta „środku na odchudzanie” sprawiła, że rozwinął się handel nie tylko samą kawą, ale także różnego rodzaju specyfikami i tabletkami zawierającymi jej ekstrakt. Producenci przekonują, że kawa...

Mity o kawie

Można stworzyć wiele różnych pogłosek na niemal każdy temat. Nie zawsze jest to jednak podparte jakąkolwiek wiedzą i ma uzasadnienie w rzeczywistości. Tak jak w każdej innej dziedzinie, jest też wiele mitów na temat kawy. Postaramy się wymienić kilka najważniejszych.

Arabica kontra Robusta - w czym tkwi różnica?

Pomimo wielu różnorodnych odmian kawy, to właśnie one zyskały największe uznanie i stały się najczęściej wybieranymi ziarnami. Arabica i Robusta – najbardziej popularne odmiany kawy. Dlaczego to właśnie one cieszą się uznaniem? W czym tkwi ich ewenement? Te i inne informacje znajdziesz w tym artykule.

Kawa - świetny pomysł na świąteczny prezent

Wielkimi krokami zbliżają się święta - okres pełen radości i spotkań z najbliższymi. To również czas świątecznych prezentów, które nierzadko spędzają nam sen z powiek. Szukamy prezentów oryginalnych, a zarazem użytecznych. Takich, które wywołają uśmiech na ustach obdarowywanej osoby. Dlaczego to...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności