Kawiarka to nie tylko tańsza alternatywa ekspresu do kawy. To bardzo stylowe i praktyczne wyposażenie kuchni, dzięki któremu możemy zachwycić się doskonałym aromatem kawy. Kawiarka, zwana także makinetką czy mokką pozwala na zaparzenie mocnej kawy, zgodnie z włoską techniką parzenia. Sprawdź, jak działa kawiarka, a także jak wybrać idealny model.
Powstanie kawiarek datuje się na rok 1933, kiedy Luigi De Ponti opatentował to niezwykle funkcjonale i stylowe urządzenie. Włoch ten był pracownikiem firmy Alfonsa Bialettiego, która już wówczas specjalizowała się w produkcji urządzeń przeznaczonych do parzenia kawy Do dziś dnia marka Bialetti to dużo więcej niż tylko praktyczne makinetki. Główną wizją firmy jest dostarczanie autentycznej przyjemności i satysfakcji wynikającej z wykonywania codziennych czynności, takich jak parzenie aromatycznej kawy. Kawiarki marki Bialetti z łatwością można odróżnić od konkurencyjnych modeli. Charakterystyczna postać „l’uomo con i baffi” – małego człowieka z wąsem zdobi wszystkie modele kawiarek marki Bialetti. Dzięki swojej prostocie kawiarki zrewolucjonizowały proces parzenia kawy. Do dziś kawiarki o różnych wielkościach i kolorach znajdziemy w niemal 90% włoskich domów. Jeżeli jesteś fanem włoskiej kawy, sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na kawiarkę.
Popularność kawiarek sprawiła, że producenci zaczęli wprowadzać różnorodne kształty, modele i kolory kawiarek. Dzięki temu dzisiaj możemy wybierać spośród setek modeli – zarówno tych klasycznych, jak i bardzo designerskich.
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje kawiarek:
Najbardziej charakterystyczne są kawiarki aluminiowe. Ten typ kawiarek uznajemy za klasyczne. Coraz popularniejsze stają się jednak Są one z trwalsze oraz łatwiejsze w utrzymaniu czystości, z drugiej strony ich koszt jest wyższy. Ciekawym rozwiązaniem są także kawiarki, których główny pojemnik wykonany jest z powłoki ceramicznej.
Tworzywo, z którego wykonane są kawiarki przekłada się na kształt kawiarek. Klasyczne, aluminiowe kawiarki mają charakterystyczny kanciasty kształt. Podczas gdy kawiarki stalowe są często gładkie i okrągłe. Warto pamiętać, że tworzywo może także wpływać na ostateczny smak kawy, dlatego warto wybierać modele wykonane z dobrej jakości surowców. Kupując topowe kawiarki Bialetti mamy pewność, że kupujemy naczynie wykonane z materiałów, które nie zawierają toksycznych komponentów. Dodatkowo kawiarki Bialetti zostały wyposażone w grube dno, które przez długi czas utrzymuje ciepło.
Wielkość kawiarki bezpośrednio przekłada się na ilość kaw, którą jednorazowo możemy zaparzyć w kawiarce. Największe są najczęściej kawiarki aluminiowe. Na rynku znajdziemy nawet modele, w których zaparzymy jednorazowo nawet 18 kaw. Oczywiście musimy pamiętać, że producenci podają wielkość kawiarki jako wielokrotność jednej tradycyjne kawy o pojemności 50 ml.
Wybierając kawiarkę nie warto kierować się zasadą – im większa, tym lepsza. Parzenie małej ilości kawy w dużo większych kawiarkach rzutuje na uzyskany smak napoju. Dlatego warto kupić kawiarkę o wielkości dostosowanej do naszych realnych potrzeb. Jeżeli zaopatrzymy się w akcesorium zwane reduktorem, wówczas w większym modelu kawiarki, możemy przygotować mniejszą liczbę kaw, bez utraty jakości smaku i aromatu. Przykładowo reduktor pozwala na zaparzenie aromatycznych dwóch filiżanek kawy w kawiarce przeznaczonej na 4 kawy.
Z założenia kawiarka przeznaczona jest do parzenia tradycyjnego włoskiego espresso w warunkach domowych. Na rynku dostępny jest jednak model kawiarki Mukka 2 w1, który umożliwia przygotowanie doskonałego cappuccino z pianką. Cechą charakterystyczną tych makinetek marki Bialetti jest design w krowie łatki. Wykorzystanie specjalnego zaworka w trakcie parzenia kawy sprawia, że powstaje pyszna pianka, charakterystyczna dla kawy cappuccino. A jeśli ktoś szuka rozwiązania 2w 1 aby móc zrobić sobie kawę espresso lub cappuccino, model (Kremina) będzie idealny.
Ta informacja jest kluczowa z punktu widzenia możliwości korzystania z kawiarki. Większość klasycznych modeli przeznaczona jest do wykorzystania na kuchenkach gazowych i elektrycznych. Nowe modele kawiarek projektowane są z myślą o wykorzystaniu na płytach indukcyjnych.
Tradycyjne, kanciaste aluminiowe kawiarki poza tym, że są bardzo funkcjonalne, mają jeszcze jedną zaletę – niską cenę. Kawiarki te dostępne są w charakterystycznym srebrnym kolorze i doskonale pasują do tradycyjnych wnętrz, jak i tych retro. Producenci nie poprzestali jednak na klasycznych wzorach. Obecnie możemy wybierać spośród dziesiątek modeli, zachwycają swoim eleganckim i futurystycznym wzornictwem. Wśród takich modeli warto wymienić kawiarki:
Zaparzenie kawy w kawiarce jest bardzo proste i szybkie. Znajdujący się w dolnej części pojemnik należy wypełnić wodą. Środkowy pojemnik z filtrem należy uzupełnić kawą. Pamiętajmy, aby nie wsypywać nadmiernej ilości kawy, ani nie ugniatać jej łyżką. Wtedy aromat kawy będzie pełniejszy. Gdy kawiarka jest już gotowa do pracy, należy ustawić ją na palniku (zależnie od rodzaju kawiarki może to być palnik gazowy lub płyta indukcyjna). Proces parzenia kawy trwa ok. 5 minut, a gotowość kawy zwiastuje charakterystyczne syczenie, które oznacza, że woda z dolnego pojemnika pod wpływem ciśnienia przedostała się do górnej części kawiarki.
Aby cieszyć się wyjątkowym aromatem kawy, warto wybierać te kawy, które przeznaczone są do parzenia w kawiarce. Informację, czy dana kawa jest dedykowana do parzenia w kafeterce znajdziemy na większości opakowań kawy. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie świeżo palonej kawy, której aromat bardzo intensywny i wyrazisty.
Zdecydowanie najważniejszą zasadą utrzymania długiej żywotności kawiarki jest jej regularne mycie po każdym użyciu. Niezmyty nalot wewnątrz kawiarki może znacząco zmienić smak i zapach kawy. Tradycyjne modele kawiarek nie powinny być myte w zmywarce. Po zaparzeniu kawy, kawiarkę należy rozkręcić i dokładnie wymyć każdy element kawiarki. Nie zaleca się jednak stosowania bardzo mocnych detergentów. Mogą one sprawić, że kawiarki, zwłaszcza te aluminiowe ściemnieją. Poza myciem warto pamiętać także o regularnym odkamienianiu kawiarki przy użyciu tradycyjnych odkamieniaczy. Aby zapewnić długą żywotność kawiarki, nie możemy także zapominać o wymianie uszczelek przy filtrach, które na skutek zużycia tracą swoją funkcję.