Jak dbać o kawiarkę?

Chciałbyś jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją swojej kawiarki? Sprawdź, jak należy o nią zadbać, aby można przez długie lata serwowała Ci doskonałą włoską kawę. Polecamy praktyczne porady dot. czyszczenia i konserwacji kawiarek.

 

Jak dbać o kawiarkę?
Jak dbać o kawiarkę?

Wybór dobrej kawiarki

Kawiarka to urządzenie, które za niewielką cenę pozwala cieszyć się doskonałym aromatem kawy. Przy zakupie kawiarki należy kierować się kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności wybierz taki model, który będzie odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Należy wybrać kawiarkę, która będzie za każdym razem przygotowana do parzenia dedykowanej ilości kaw. Każdy rozmiar kawiarki jest przeliczany na filiżanki espresso, czyli około 50 ml, więc jeśli np. decydujemy się na kawiarkę w rozmiarze 6 TZ to z takiej kawiarki możemy uzyskać ok. 300 ml. W dalszej kolejności polecamy kawiarki wykonane z dobrej jakości materiałów. Wtedy masz pewność, że kawiarka nie będzie wyzwalała niebezpiecznych dla Twojego zdrowia związków. A w przypadku wystąpienia drobnej usterki, nie zalecamy naprawiania jej na własną rękę, jedyne co sami musimy wymieniać co jakiś czas to lejek, sitko i uszczelkę. Warto także zwrócić uwagę na to, że w tańszych modelach zastosowane uszczelki mogą emitować nieprzyjemny zapach gumy, kawiarka musi zostać kilkukrotnie użyta, żeby nie było czuć nieprzyjemnego zapachu. W wielu modelach kawiarek fabrycznie są założone uszczelki sylikonowe i dopiero jako osobne części zamienne te uszczelki są zamienne.

Zasady użytkowania i konserwacji kawiarek

 • Postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
 • Nie myjemy kawiarek w zmywarce.
 • Ograniczamy do minimum użycie detergentów podczas mycia kawiarek – niektórzy producenci zalecają mycie wyłącznie w ciepłej wodzie.
 • Umyta kawiarka powinna pozostać nieskręcona co najmniej do całkowitego wyschnięcia albo nawet do kolejnego użycia.
 • Kawa musi mieć przeznaczenie do stosowania w kawiarkach (chodzi o grubość mielenia).
 • Nigdy nie należy stosować kawiarki bez wody albo do zaparzania innych naparów niż kawa.
 • Kawiarkę należy zdjąć ze źródła ciepła w momencie, gdy usłyszymy bulgotanie i pierwsze krople kawy zaczną wydostawać się przez wylewkę. Nie można pozostawiać kawiarki na źródle ciepła po zaparzeniu kawy.
 • Źródło ciepła nie może wychodzić poza obszar dolnego zbiornika; musi być dostosowane do jego średnicy.
Kawiarki Bialetti
Kawiarki Bialetti

Dlaczego nie myjemy kawiarek w zmywarce?

Niezależnie od tego, czy kawiarka wykonana jest ze stali, czy z aluminium, nie powinniśmy jej myć w zmywarce. Podczas takiego mycia, kawiarka mogłaby wchodzić w reakcję z detergentami, co może prowadzić do utraty specjalnych warstw ochronnych przez kawiarkę.

 

Po przygotowaniu kawy należy odczekać, aż kawiarka ostygnie, a następnie należy ją rozkręcić. Ze zbiorników należy wylać pozostałą wodę (w dolnym zbiorniku specjalnie pozostaje niewielka ilość wody, by zapobiec przypaleniu kawiarki) lub resztkę kawy. Nie wolno zapominać o wyciągnięciu uszczelki i jej przeczyszczeniu. Dzięki temu uszczelka będzie nam służyła przez dłuższy czas. Ważne, aby kawiarkę przemywać w środku, a także, aby ograniczyć do minimum stosowanie detergentów. Im mniej będziemy z nich korzystać, tym lepszy będzie smak kawy przygotowany w naszej kawiarce. Warto pamiętać, że kawiarka z zewnątrz nie musi być perfekcyjnie doczyszczona. Po wyschnięciu wszystkich części możemy skręcić kawiarkę, tak aby była gotowa do kolejnego użycia.

 

Kamień w kawiarce, Jeżeli korzystasz z niefiltrowanej wody, na spodzie zbiornika na wodę może osadzać się kamień. Zależnie od jakości wody powinieneś odpowiednio często usuwać kamień za pomocą środka odkamieniającego. Dzięki temu przyrządzana kawa będzie pozbawiona nalotu z kamienia i nie wpłynie on na zmianę smaku kawy.

 

Odkamienianie jest także bardzo ważne dla zachowania pełnej funkcjonalności zaworu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru pary wodnej.

 

Czyszczenie kawiarki
Czyszczenie kawiarki
Akcesoria i części eksploatacyjne do kawiarek

W miarę eksploatacji kawiarki, poszczególne jej części mogą ulec zużyciu. Jeżeli dysponujemy kawiarką dobrej jakości, wówczas nie będziemy mieli problemu z zakupem części zamiennych. Pamiętajmy, że producenci zalecają używanie oryginalnych części – w przypadku uszczelek czy lejków rozmiary, średnica czy grubość bardzo często się różnią wymiarami. W kawiarkach wymieniamy najczęściej:

 • uszczelki – tę część wymieniamy zdecydowanie najczęściej. Przy typowym korzystaniu z kawiarki 1 / 2 razy dziennie uszczelki powinniśmy wymieniać średnio co 10 miesięcy. Polecamy duży wybór uszczelek do kawiarek stalowych oraz uszczelek do kawiarek aluminiowych.,
 • sitka – powinniśmy wymienić sitka średnio raz na 2 lata. Aby sitka zbyt często się nie zapychały, należy do kawiarki wsypywać kawę o odpowiednim stopniu zmielenia. Uszczelki bardzo często występują w zestawach z sitkiem. Za niewielką cenę możesz kupić zestaw, który zagwarantuje bezpieczeństwo parzenia kawy oraz jej doskonały smak,
 • lejki – wymiana lejka do kawy zalecana jest w sytuacji, gdy ulegnie on uszkodzeniu (np. spadnie) albo będzie powodował zahamowanie przedostawania się wody z dolnego zbiornika do górnego. Zależnie od posiadanego modelu należy dobrać lejek do kawiarki aluminiowej lub lejek do kawiarki stalowej,
 • zawory – zawór służy do wypuszczenia nadmiaru pary, dlatego też, jeżeli zauważymy, że jest on zatkany lub niebezpiecznie poluzowany, wówczas należy go wymienić. W przeciwnym razie, jeżeli nagromadzona para nie zostanie odprowadzona przez zawór, może dojść do rozsadzenia urządzenia.
Części w kawiarce
Części w kawiarce
Jak wymienić uszczelkę w kawiarce?

Wymiana uszczelek jest bardzo prosta. Należy rozkręcić dzbanek i pojemnik na wodę. Uszczelka znajduje się na spodzie dzbanka. Wystarczy ją odciągnąć palcami. Po ściągnięciu uszczelki wypadnie nam sitko, które uszczelka utrzymywała. Jeżeli masz problem z wyciągnięciem uszczelki, możesz wspomóc się nożem z zaokrągloną końcówką. Nie wybieraj noża ze spiczastym ostrzem, ponieważ może on porysować lub uszkodzić uszczelkę. Po wyciągnięciu starej uszczelki wprowadź w jej miejsce nową.

 

 

Zobacz również

Co wybrać - eskpres do kawy czy kawiarkę?

Poszukiwanie idealnego smaku kawy związane jest z testowaniem rozmaitych metod jej przyrządzania. Kwestia parzenia kawy odgrywa kluczową rolę w tym procesie, dlatego istotny jest wybór odpowiedniego urządzenia. O tym, kiedy warto zaopatrzyć się w ekspres i o tym, dlaczego zakup kawiarki to dobry pomysł...

Rodzaje kawiarek - jak wybrać idealną kawiarkę?

Kawiarka to nie tylko tańsza alternatywa ekspresu do kawy. To bardzo stylowe i praktyczne wyposażenie kuchni, dzięki któremu możemy zachwycić się doskonałym aromatem kawy. Kawiarka, zwana także makinetką czy mokką pozwala na zaparzenie mocnej kawy, zgodnie z włoską techniką parzenia. Sprawdź, jak...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności