Chciałbyś jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją swojej kawiarki? Sprawdź, jak należy o nią zadbać, aby można przez długie lata serwowała Ci doskonałą włoską kawę. Polecamy praktyczne porady dot. czyszczenia i konserwacji kawiarek.
Kawiarka to urządzenie, które za niewielką cenę pozwala cieszyć się doskonałym aromatem kawy. Przy zakupie kawiarki należy kierować się kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności wybierz taki model, który będzie odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Należy wybrać kawiarkę, która będzie za każdym razem przygotowana do parzenia dedykowanej ilości kaw. Każdy rozmiar kawiarki jest przeliczany na filiżanki espresso, czyli około 50 ml, więc jeśli np. decydujemy się na kawiarkę w rozmiarze 6 TZ to z takiej kawiarki możemy uzyskać ok. 300 ml. W dalszej kolejności polecamy kawiarki wykonane z dobrej jakości materiałów. Wtedy masz pewność, że kawiarka nie będzie wyzwalała niebezpiecznych dla Twojego zdrowia związków. A w przypadku wystąpienia drobnej usterki, nie zalecamy naprawiania jej na własną rękę, jedyne co sami musimy wymieniać co jakiś czas to lejek, sitko i uszczelkę. Warto także zwrócić uwagę na to, że w tańszych modelach zastosowane uszczelki mogą emitować nieprzyjemny zapach gumy, kawiarka musi zostać kilkukrotnie użyta, żeby nie było czuć nieprzyjemnego zapachu. W wielu modelach kawiarek fabrycznie są założone uszczelki sylikonowe i dopiero jako osobne części zamienne te uszczelki są zamienne.
Niezależnie od tego, czy kawiarka wykonana jest ze stali, czy z aluminium, nie powinniśmy jej myć w zmywarce. Podczas takiego mycia, kawiarka mogłaby wchodzić w reakcję z detergentami, co może prowadzić do utraty specjalnych warstw ochronnych przez kawiarkę.
Po przygotowaniu kawy należy odczekać, aż kawiarka ostygnie, a następnie należy ją rozkręcić. Ze zbiorników należy wylać pozostałą wodę (w dolnym zbiorniku specjalnie pozostaje niewielka ilość wody, by zapobiec przypaleniu kawiarki) lub resztkę kawy. Nie wolno zapominać o wyciągnięciu uszczelki i jej przeczyszczeniu. Dzięki temu uszczelka będzie nam służyła przez dłuższy czas. Ważne, aby kawiarkę przemywać w środku, a także, aby ograniczyć do minimum stosowanie detergentów. Im mniej będziemy z nich korzystać, tym lepszy będzie smak kawy przygotowany w naszej kawiarce. Warto pamiętać, że kawiarka z zewnątrz nie musi być perfekcyjnie doczyszczona. Po wyschnięciu wszystkich części możemy skręcić kawiarkę, tak aby była gotowa do kolejnego użycia.
Kamień w kawiarce, Jeżeli korzystasz z niefiltrowanej wody, na spodzie zbiornika na wodę może osadzać się kamień. Zależnie od jakości wody powinieneś odpowiednio często usuwać kamień za pomocą środka odkamieniającego. Dzięki temu przyrządzana kawa będzie pozbawiona nalotu z kamienia i nie wpłynie on na zmianę smaku kawy.
Odkamienianie jest także bardzo ważne dla zachowania pełnej funkcjonalności zaworu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru pary wodnej.
W miarę eksploatacji kawiarki, poszczególne jej części mogą ulec zużyciu. Jeżeli dysponujemy kawiarką dobrej jakości, wówczas nie będziemy mieli problemu z zakupem części zamiennych. Pamiętajmy, że producenci zalecają używanie oryginalnych części – w przypadku uszczelek czy lejków rozmiary, średnica czy grubość bardzo często się różnią wymiarami. W kawiarkach wymieniamy najczęściej:
Wymiana uszczelek jest bardzo prosta. Należy rozkręcić dzbanek i pojemnik na wodę. Uszczelka znajduje się na spodzie dzbanka. Wystarczy ją odciągnąć palcami. Po ściągnięciu uszczelki wypadnie nam sitko, które uszczelka utrzymywała. Jeżeli masz problem z wyciągnięciem uszczelki, możesz wspomóc się nożem z zaokrągloną końcówką. Nie wybieraj noża ze spiczastym ostrzem, ponieważ może on porysować lub uszkodzić uszczelkę. Po wyciągnięciu starej uszczelki wprowadź w jej miejsce nową.