Pochodzenie Cold Brew można przypisać Japonii. Kawa w stylu Kyoto znana jest już od 1600 roku i swoją nazwę zawdzięcza Japońskiej miejscowości - Kyoto. W innych źródłach można znaleźć informacje o tym, że Cold Brew wynaleźli holenderscy handlowcy, którzy przedstawili tę metodę Japończykom. Holendrzy „parzoną” w ten sposób kawę mogli wnosić na statki, w dowolnej chwili podgrzewać i delektować się rześkim smakiem oraz intensywnym aromatem.
Czym Cold Brew różni się od dobrze każdemu znanej kawy mrożonej? Podstawą kawy mrożonej jest przyrządzone dowolną metodą espresso, natomiast Cold Brew uzyskujemy dzięki wielogodzinnemu macerowaniu grubo zmielonych ziaren kawy w zimnej lub chłodnej wodzie. Dzięki temu, że cały proces trwa od kilkunastu do nawet 24 godzin - napój zawiera dużą ilość kofeiny. Dodatkowo dzięki temu, że podczas macerowania kawy w zimnej wodzie zachodzą inne procesy chemiczne niż podczas przygotowywania tych samych ziaren w tradycyjny sposób - Cold Brew cechuje niska kwasowość oraz pozbawiona jest goryczy.
Do Cold Brew idealnie pasują afrykańskie kawy, pochodzące z Kenii lub Etiopii np. Illy Arabica Selection - Ethiopia lub Zavida Kenia, które dzięki swoim owocowo-cytrusowym aromatom zapewnią doskonałe orzeźwienie w upalne dni.
Ze względu na to, że kawa ma długi kontakt z wodą, najlepiej nadadzą się grubo zmielone ziarna, tak jak do kawy przyrządzanej we French Pressie. Jednak z grubością drobinek można eksperymentować. Najważniejsze jest dostosowanie grubości mielenia do czasu macerowania.
Do przygotowania Cold Brew w domowych warunkach wystarczy słoik i gaza. Odpowiednio zmielone ziarna umieszczamy w gazie (pełni ona rolę filtra), następnie zalewamy całość wodą, zakręcamy i uzbrajamy się w cierpliwość, ponieważ proces macerowania może trwać do 24 godzin. Naprawdę warto poczekać!
10 g kawy na 100 ml wody - oto złota proporcja, dzięki której każdy łyk cold brew będzie aromatyczny, intensywny i bardzo orzeźwiający. Połowę przeznaczonej do zalania ziaren wody wlać wewnątrz gazy, jednocześnie zalewając zmielone ziarna, a drugą połowę wlać na zewnątrz gazy. Następnie wystarczy zakręcić słoik i uzbroić się w cierpliwość.
Im więcej kawy - tym dłuższy czas macerowania. W domowych warunkach wystarczy 12-14 godzin w temperaturze pokojowej. Jednak jeśli cold brew jest przygotowywane z kilku kilogramów kawy - wtedy cały proces może potrwać do 24 godzin.
Po kilkunastu godzinach oczekiwania, w końcu nadszedł czas na najprzyjemniejszy moment - degustację. Zanim oddamy się tej przyjemności, należy dokładnie i delikatnie wykręcić gazę. Cold Brew można przechowywać w lodówce nawet do 3 dni. Brzmi doskonale, prawda?
Cold Brew samo w sobie jest bardzo aromatyczne i intensywne, wystarczy dorzucić kilka kostek lodu i można delektować się zrównoważoną słodyczą napoju. Jeśli jednak chcesz podbić jego cytrusowe i orzeźwiające nuty, polecamy wypróbować tych dodatków:
Dobra wiadomość dla fanów kaw z mlekiem - Cold Brew doskonale się z nim komponuje i tworzy delikatnie pobudzające, orzeźwiające połączenie. Doskonale sprawdzą się też mleka alternatywne: migdałowe, kokosowe lub owsiane.
Smacznego!