Wpływ czekolady na smak kawy

Połączenie kawy i czekolady pobudza nasze kubki smakowe do granic ich wytrzymałości. Dlaczego nasze podniebienia tak entuzjastycznie reagują na tę fuzję smaków? Skąd wzięła się mokka i jak ją przyrządzić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
 

Czekolada
Czekolada poprawia nam humor na wiele sposobów. Jednym z jej “optymistycznych” składników jest tryptofan – aminokwas białkowy, potrzebny do syntezy serotoniny – hormonu szczęścia


Na początku jest ziarno. Procesy produkcji kawy i czekolady jest dość podobny – ziarna są prażone, zanim przejdą przez proces mielenia i mieszania, aby stać się produktami dostępnymi na rynku. Na oba bezpośrednio wpływa miejsce, w którym są hodowane – temperatura, jakość gleby, ale także sposób palenia. Razem, dają podwójną przyjemność.
Z pozoru oba smaki nie bardzo do siebie pasują. Oba gorzkie — ziarna kakaowca bardziej „mączyste”, kawowe zaś chrupiące. W przypadku czekolady większa lepkość powoduje, że smak pozostaje dłużej w ustach i spowalnia przepływ cząsteczek do receptorów smaku. Dlatego im większa jest plastyczność kakaowca, tym dłuższa jest odczuwalność jego smaku. W przypadku kawy jej intensywność zależy, oprócz jakości palenia, gleb, w której dojrzewały ziarna oraz warunków klimatycznych, od grubości zmielenia ziaren. Grubiej zmielona kawa daje nam delikatniejszy napój, drobno zmielona idealna jest na espresso – daje nam intensywny smak.

 

Idealne połączenie?


Jak to się dzieje, że smak kawy i czekolady tak dobrze do siebie pasują? Przyczyny można się doszukiwać właśnie w tych drobnych różnicach, tam, gdzie smak kawy jest delikatniejszy, podbija go czekolada. I na odwrót. Poza tym według naukowców picie połączenia kawy i czekolady czyni nas mądrzejszymi. Ziarna kakaowca wpływają na dopływ krwi do mózgu, a w połączeniu z kawą, łagodzą również poczucie gniewu i niepokoju. Jak nie dla smaku, to dla własnego dobra warto przekonać się do tej kompilacji smakowej.
Popularnym napojem na bazie kawy, kakao i mleka jest mokka. Trudno jest dokładnie stwierdzić, kiedy termin mokka zaczął być używany dla połączenia kawy i gorącej czekolady. Trzeba zaznaczyć, że połączenie ziaren kawy i czekolady nie jest niczym nowym. Jak tylko czekolada pojawiła się w Europie, ludzie z marszu zakochali się w tej słodkości. W XVI wieku, w Turynie i Wenecji otwarto jedne z pierwszych kawiarni, w których łączono również smaki kawy i czekolady. Napój taki nazywano bavareisa, a także bicerin. Do małej przezroczystej szklaneczki espresso wlewano gorąca czekoladę. W szkle pięknie prezentowała się wielowarstwowość tego napoju. Inspiracji dla kawy mokka można doszukiwać się w kawie latte, do której dodawano czekoladowy syrop lub posypywano ją startą czekoladą. Według niektórych sama nazwa na początku niewiele miała wspólnego z czekoladą. W XVIII wieku dotyczyła ona odmiany ziaren mocca, o delikatnym czekoladowym posmaku, które po dziś dzień są uznawane za jedne z najlepszych. Nazwa pochodzi od portu Al Mokha w Jemenie, który był głównym eksporterem ziaren kawy na świat. Prawdopodobnie to właśnie stad wzięła się dzisiejsza nazwa napoju.

Mokka
Mokka to idealny napój dla fanów słodszych napojów, którzy dodatkową chcą doświadczyć pobudzających właściwości kawy

Domowa mokka - przepis


Składniki:

  • 50 - 60 ml gorącego espresso
  • 140 - 150 ml mleka z rozpuszczoną czekoladą, do podstawowej wersji mokki należy użyć gorzkiej lub mlecznej czekolady, ewentualnie ich mieszanki
  • opcjonalne dodatki: bita śmietana, cynamon, kakao, syrop czekoladowy, lody

Wartości te są orientacyjne, należy pamiętać o zachowaniu proporcji 1/3 kawy, 2/3 mleka z czekoladą.


Przygotowanie:
Zaczynamy od rozpuszczenia czekolady w ciepłym mleku w gorącej kąpieli wodnej. Mleko należy dobrze podgrzać, a nie spieniać! Do szklanki najpierw wlewamy gorące mleko z czekoladą, a następnie kawę. Mieszamy, aż do połączenia składników. Napój można udekorować bitą śmietaną, cynamonem czy kakao.

 

Jakie ziarna wybrać?

Aby jeszcze bardziej podkreślić czekoladowe nuty napoju, można przyrządzić espresso z ziaren, które dodadzą dodatkowych aromatów i spotęgują wielowarstwowość mokki. Polecamy ziarna marki Zavida, a w szczególności - Bawarską Czekoladę, Malinową Czekoladę oraz Czekoladę z Migdałem. Smacznego!

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności