Jak wybrać młynek do kawy?

Zastanawiasz się, jak przyrządzić pyszną, aromatyczną kawę o wyrazistym smaku? Podstawą są świeżo zmielone ziarna i… dobry młynek do kawy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

 

Dlaczego warto kupić młynek do kawy?

Dobry młynek do kawy powinien znaleźć się w kuchni każdego miłośnika tego napoju. Zastanawiasz się, dlaczego? Przede wszystkim ze względu na walory smakowe kawy przyrządzonej ze świeżo zmielonych ziaren. Mimo że mamy dostęp do rozmaitych rodzajów kaw mielonych, ich smak nie może się równać kawie, do której przygotowania wykorzystaliśmy dopiero co zmielone ziarna. Kawa po zmieleniu wietrzeje – jej smak oraz zapach z czasem stają się znacznie mniej wyraziste, dlatego nie możemy w pełni docenić jej walorów. Ulatnianiu się cennych właściwości kawy nie zapobiega nawet bardzo szczelne opakowanie. Sytuacja przedstawia się inaczej, gdy zaraz po zmieleniu kawy przyrządzimy napój. Dopiero wtedy możemy zakosztować w całej gamie smaków i aromatów zawartych w ziarnach.

 

Kolejnym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w młynek do kawy, jest możliwość regulacji stopnia zmielenia ziaren. Funkcja ta jest o tyle istotna, że preferowana grubość zmielenia ziaren różni się w zależności od metody, którą przyrządzamy napój – w ekspresie przelewowym, w kawiarce, czy też w jednej z alternatyw. Odpowiednio dostosowując stopień zmielenia ziaren do wybranej metody, zyskujemy gwarancję, że przyrządzony w ten sposób napój będzie esencjonalny, wyrazisty i bardzo aromatyczny.

 

ręczny młynek do kawy
Ręczny młynek do kawy

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młynka do kawy?

Warto wyjaśnić, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „dobrze zmielona kawa”. Kawę możemy uznać za dobrze zmieloną, jeśli drobinki uzyskane w procesie mielenia są stosunkowo równe, a ilość pyłu jest znikoma. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zarówno pył, jak i wszelkie nierówności w kawałkach kawy, mogą pogarszać smak przygotowywanego napoju. Trzeba wiedzieć, że nawet jeśli kupimy ekspres lub kawiarkę z wyższej półki, a nie zadbamy o dobry młynek do kawy, jakość przyrządzonego napoju na pewno nie będzie zadowalająca. Młynek do kawy to absolutna podstawa, jeśli chcesz delektować się prawdziwą, wyrazistą kawą niczym z włoskiej kawiarni.

 

Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wybierając młynek do domu:

  • rodzaj młynka – warto wiedzieć, że na rynku kawowym dostępne są dwa rodzaje młynków – żarnowy i ostrzowy (udarowy). Specjaliści utrzymują, że znacznie lepszą kawę możemy uzyskać, dzięki młynkowi żarnowemu. Tego typu młynki umożliwiają zmielenie ziaren na stosunkowo równe kawałki i gwarantują większą precyzję przy wyborze konkretnego stopnia mielenia. Co prawda, młynki ostrzowe są tańszym wyborem, jednak w ich przypadku jakość mielenia jest znacznie gorsza – możemy mieć dużą trudność z uzyskaniem równych drobinek kawy i regulacją stopnia ich mielenia (młynki ostrzowe zazwyczaj nie mają takiej funkcji).
  • średnica żaren – przyjmuje się, że lepsze młynki charakteryzuje większa średnica żaren. Dlaczego? Średnica żaren wpływa na cały proces mielenia kawy – zarówno na jego jakość, jak i szybkość. Dodatkowo, żarna o większej średnicy zmniejszają ryzyko nierówności w mieleniu i powstania dużej ilości pyłu,
  • moc młynka – przy zakupie młynka, należy zwrócić uwagę także na jego moc. Warto wiedzieć, że młynki o większej mocy, mogą zmielić większą ilość ziaren na raz,
  • młynek ręczny czy młynek automatyczny przed wyborem konkretnego młynka, jasno określ swoje potrzeby i budżet, jaki jesteś gotowy przeznaczyć na zakup. Jeśli masz nieco bardziej ograniczone możliwości finansowe i szukasz urządzenia w niższej cenie, wybierz młynek ręczny – jedyną wadą takich urządzeń, jest fakt, że mielenie kawy może zająć nieco więcej czasu i będzie wymagać od nas pewnego wysiłku. Natomiast, jeśli jesteś gotowy wydać nieco więcej i zależy Ci na większym komforcie, precyzji oraz szybkości mielenia, koniecznie zdecyduj się na młynek elektryczny. Tego typu urządzenia, wymagają od nas naciśnięcia tylko jednego przycisku, a reszta procesu mielenia odbywa się bez naszego udziału,
  • dodatkowe funkcje – niektóre z dostępnych modeli młynków (w szczególności elektrycznych) zostały wyposażone w interesujące funkcjonalności. Wśród nich można wymienić automatycznie wyłączenie młynka po zakończenia mielenia kawy, możliwość zaprogramowania ilości kawy na jedną filiżankę oraz bezstopniowy system regulacji mielenia ziaren.

Jak dbać o młynek?

Utrzymywanie młynka w czystości to konieczność – wszelkie zalegające w nim osady, drobiny i olejki kawowe mogą wpływać na smak napoju, a także żywotność urządzenia. Żarna należy czyścić regularnie. W tym celu można wykorzystać, np. szczotkę bądź wykałaczki. Oczywiście nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń mechanicznie. Dlatego, warto wspomagać się środkami czystości dedykowanymi do tego typu urządzeń. Producenci oferują różnego rodzaju tabletki, granulaty oraz środki w sprayu, które skutecznie eliminują z urządzenia wszelkie osady, olejki oraz nieprzyjemne zapachy.

 

Szukasz młynka do mielenia kawy? Zapoznaj się z naszą ofertą – zapewniamy szeroki wybór młynków ręcznych oraz automatycznych, gwarantujących wysoką precyzję oraz jakość mielenia ziaren. Wybierz najlepszy dla siebie produkt i delektuj się kawą o niezwykle bogatym smaku.

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności