10 zalet picia kawy

Jej aromat nastraja pozytywnie na cały dzień, a smak powoduje czystą rozkosz. Nie ma idealnego poranka bez kawy. Czy jednak wiemy, co naprawdę wlewamy do swoich ust?

 

Espresso
Espresso pochodzi od włoskiego słowa "espressivo", co oznacza "wyraźny, wyrazisty"

Ile kawy spożywamy?

Spożywa ją blisko 90% Polaków – to blisko 100 litrów kawy rocznie. Na świecie 80% ludzi deklaruje jej regularne spożywanie, a prym w tym zestawieniu wiodą Finowie. Na całym świecie jej dzienne spożycie wynosi ponad 2 miliardy filiżanek.

Kawa – tuż po wodzie – to najczęściej spożywany płyn.

Gdzie tkwi fenomen tego aromatycznego napoju, pochodzącego z Etiopii? Dlaczego kawa jest dla nas lepsza, niż nam się wydaje?

Czas poznać 10 zalet picia kawy i obalić kilka mitów!

Wpływa pozytywnie na zdrowie

„Nie pij tyle kawy, bo…” – też to znacie? Całe szczęście, że mamy twarde dowody naukowe.

Udowodniono, że spożywanie 3-4 filiżanek kawy dziennie nie działa negatywnie na organizm. W kawie znajduje się około 1000 substancji bioaktywnych, działających przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Zawarty w nich kwas chlorogenowy zmniejsza ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu II, nowotwory i choroby układu krążenia.

Kawa zmniejsza ryzyko śmierci

Według badań spożywanie 3-4 filiżanek kawy dziennie, zmniejsza ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn o 17%, a chorób nowotworowych o 18% w porównaniu do osób, unikających kawy. Obniża także ryzyko zachorowalności na raka błony śluzowej trzonu macicy.

Cukrzycy mówimy NIE

Magiczne właściwości kawy przeciwdziałają także występowaniu cukrzycy typu II.

W jednym z badań wykazano, że spożywanie 7 filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko cukrzycy II aż o 50% w porównaniu do osób spożywających 2 filiżanki. Wyniki potwierdza jedna z metaanaliz, obejmująca ponad milion osób, która wykazała, że wypijanie 6 filiżanek kawy dziennie obniża o 33% ryzyko występowania cukrzycy typu II.

Tak, tak… Kawa wypłukuje magnez, ALE!

Wiesz, że mama miała rację, kiedy krzyczała, że kawa wypłukuje magnez?

Nie wiedziała tylko o jednym…

Kawa wypłukuje kilka miligramów magnezu na dobę, jednocześnie dostarczając (Tak! Kawa to źródło magnezu!) około 12 miligramów do naszego organizmu. Przyjmowanie tego pierwiastka, przewyższa wszelkie ubytki!

Zbyt dużo tłuszczyku? Pij kawę!

Zawarta w kawie kofeina jest jedną z substancji o potwierdzonym działaniu termogennym, które polega na okresowo przyspieszonej przemianie materii. Powoduje ona większe spalanie kalorii przez organizm bez naszego żadnego, dodatkowego wysiłku!

Sesja? Matura? Kawa poprawi Twoją koncentrację

Zawarte w kawie Kofeina, Teofilina i Teobromina  pobudzają Centralny Układ Nerwowy i przyspieszają w ten sposób procesy myślowe oraz ożywiają pamięć krótkotrwałą. Efekt?

Pracujemy dłużej, lepiej i efektywniej.

Nauka przy kawie
Nauka przy kawie jest nie tylko przyjemna, ale także pożyteczna

Uśmiech do kawy to nie przypadek

Kawa to najwierniejszy i najlepszy towarzysz. Pocieszy, wysłucha, zawsze pomoże…

Badanie prowadzone przez Harvard School of Public Health wykazało, że kawa może obniżać ryzyko depresji u kobiet aż o 20%! Teraz już wiesz, dlaczego się uśmiechasz do filiżanki kawy.

Po kawie trening smakuje podwójnie

Kofeina nie tylko pobudza, ale również opóźnia uczucie zmęczenia.

Trening powoduje kumulację adenozyny – związku odpowiedzialnego za m.in.: odczuwanie bólu i senności. Kofeina – niczym bohaterski żołnierz – dzielnie blokuje receptory adenozyny i w efekcie przeciwdziała odczuwanemu zmęczeniu.

Kawa pobudza i… Co dalej?

Wszyscy wiemy, że „kawa pobudza”, ale czy pamiętamy, jak wielkie znaczenia ma to na nasze funkcjonowanie?

Poranny zastrzyk energii w postaci kubka aromatycznej kawy aż się prosi o wykorzystanie jej na aktywność fizyczną, dodatkową pracę, domowe porządki, zabawę z dziećmi, czy spotkania z bliskimi.

Z tej perspektywy kawa nie tylko pobudza, ale zapewnia lepsze życie, prawda?

Jak własną kieszeń…

Renomowany Australijski Instytut Sportu umieścił kofeinę w grupie substancji o potwierdzonej naukowo skuteczności działania.

Nie ma więc w życiu już niczego pewniejszego niż kawa…

Smacznego!

Optymalne spożycie kofeiny wynosi 3mg na kilogram masy ciała i dopóki zachowujemy zdrowy rozsądek, dopóty kawa działa na naszą korzyść. Pamiętajmy, że to dawka czyni truciznę. Zacznijmy się więc nią cieszyć i rozkoszować, bo kawa to przyjemny etap, rozpoczynający nowy dzień.

Na zdrowie!

 

 

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności