Jak wybrać dobry ekspres ciśnieniowy do kawy?

Aby przygotować filiżankę aromatycznej kawy, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego ekspresu ciśnieniowego. To właśnie odpowiednie ciśnienie parzenia kawy może wydobyć z kawy głębię smaku i aromatu. Sprawdź, jakie są rodzaje ekspresów ciśnieniowych, a także jak wybrać odpowiedni ekspres do swoich potrzeb.

 

Jak wybrać dobry ekspres ciśnieniowy do kawy?
Jak wybrać dobry ekspres ciśnieniowy do kawy?

Zasady działania ekspresów ciśnieniowych

Działanie ekspresu ciśnieniowego polega tłoczeniu pod odpowiednio wysokim ciśnieniem wody przez zmieloną kawę. W konsekwencji otrzymujemy skoncentrowany napar espresso zakończoną puszystą kołderką, którą z włoskiego nazywamy crema.

 

Jura Impressa Z9 podczas pracy
 Jura Impressa Z9 podczas pracy

 

Przeciwieństwem ekspresów ciśnieniowych są ekspresy przelewowe. Gorąca woda przelewana jest przez zmieloną kawę, która znajduje się w papierowym filtrze. Proces parzenia kawy jest podobny do tego, który zachodzi w kubku z kawą. Niestety podczas parzenia kawy w ten sposób, mogą wydobywać się z niej ciężko przyswajalne substancje, a sam aromat kawy jest zdecydowanie mniej intensywny niż w przypadku kawy parzonej w ekspresie ciśnieniowym. Zaparzona kawa znajdująca się w dzbanku podgrzewana jest na specjalnej płycie / tacce podgrzewającej. Dużą wadą tego urządzenia jest fakt, że jedyną kawą, którą możemy uzyskać w ekspresie przelewowym jest zwykła kawa czarna tj. klasyczne americano.

 

Poranna kawa podczas śniadania
Poranna kawa podczas śniadania

 

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Do ekspresów ciśnieniowych zaliczamy:

  • ekspresy kolbowe – zwane także często ekspresami ręcznymi i jak sama nazwa wskazuje, wymagają samodzielnego przygotowania kawy. Do ekspresów kolbowych wsypuje się kawę mieloną lub co rzadziej spotykane – specjalne saszetki z kawą. Aby przyrządzić kawę konieczne jest odkręcenie kolby i wsypanie kawy na specjalne sitko umieszczone w portafiltrze.
    Ekspres kolbowy Lelit
    Ekspres kolbowy Lelit
  • ekspresy automatyczne – dedykowane osobom, które cenią sobie szybkość działania i chcą otrzymać kawę po włączeniu tylko kilku przycisków. Cena ekspresów automatycznych ze względu na zastosowaną nowoczesną technologię działania, jest najczęściej wyższa niż w przypadku innych ekspresów ciśnieniowych. Jednak komfort i wygoda ich użytkowania z pewnością są tego warte.
    Ekspres do kawy Nivona
    Ekspres do kawy Nivona

     

  • ekspresy kapsułkowe – małe ekspresy kapsułkowe idealnie odpowiadają na potrzeby osób, które chcą uzyskać aromatyczną kawę, bez konieczności inwestowania dużych środków w zaawansowane ekspresy automatyczne. Do przygotowania kawy musimy zaopatrzyć się także w specjalne kapsułki z kawą, z których możemy uzyskać napój kawowy lub mleczny. Jak wybrać dobry ekspres ciśnieniowy do kawy?

    Ekspres do kawy Bialetty Smart White CF65
    Ekspres do kawy Bialetty Smart White CF65

     

  • kawiarki – idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie pyszny smak włoskiej kawy, jednocześnie stawiają na ekonomiczne rozwiązania. Kawiarki, zwane także kafeterkami lub mokkami wyglądają bardzo stylowo i dobrze sprawdzają się domowych kuchniach.
    Kawiarka włoskiego producenta Bialetti
    Kawiarka włoskiego producenta Bialetti

     

Historia kawy parzonej pod ciśnieniem

Za prekursora w dziedzinie parzenia kawy uznaje się Włocha Angelo Moriondo. Opatentowanie pierwszego urządzenia do parzenia espresso datuje się na rok 1884, chociaż wcześniej wykorzystywane były mniej zaawansowane urządzenia do parzenia kawy w formie dzbanków z przykrywkami. Wraz z rozwojem technologii, powstawały coraz to bardziej zaawansowane urządzenia, które zdecydowanie lepiej radziły sobie z wydobywaniem smaku i aromatu kawy. Obecnie mamy do dyspozycji setki modeli ekspresów ciśnieniowych, które w pełni automatyzują proces parzenia, jednocześnie zachwycają intuicyjnością oraz designem.

 

Angelo Moriondo prekursor parzenia kawy
Angelo Moriondo prekursor parzenia kawy
Najważniejsze parametry ekspresów ciśnieniowych

Wybierając optymalny ekspres ciśnieniowy w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Ciśnienie. Z punktu widzenia aromatu i smaku kawy, jednym z najistotniejszych parametrów ekspresów jest poziom cieśnienia pod jakim parzona jest kawa. Ze względu na ciśnienie możemy wyróżnić:
    • ekspresy niskociśnieniowe (3-4 bary) – kawiarki, zwykłe ekspresy kapsułkowe.

    • ekspresy wysokociśnieniowe (15 – 18 barów) – ekspresy automatyczne, kolbowe i bardziej zaawansowane modele ekspresów kapsułkowych.

      Poszczególne modele ekspresów wyposażone są w nowoczesne technologie parzenia kawy, które sprawiają, że aromat i smak kawy zachwyca swoją głębią i intensywnością. Przykładem takiej technologii jest system P.E.P.®- Pulse Extraction Process wykorzystany w ekspresach Jura. Technologia ekstrakcji pulsacyjnej sprawia, że gorąca woda przetłaczana jest przez zmieloną kawę w bardzo krótkich i szybkich cyklach. Dzięki temu z kawy wydobywa się pełnia aromatów.
  • Temperatura grzałki – przygotowanie aromatycznej kawy espresso wymaga ogrzania wody do temperatury w przedziale 88 - 92°C. W różnych modelach ekspresów ciśnieniowych wykorzystywane są różne technologie ogrzewania wody np. termobloki, grzałki. Za temperaturę grzałki odpowiada moc grzałki, którą określa się w watach (W).
  • Pojemność zbiornika na wodę – duży zbiornik na wodę najczęściej okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Małe półlitrowe zbiorniki na wodę trzeba często uzupełniać. Jeżeli więc z ekspresu ma korzystać wielu użytkowników, warto sięgnąć po ekspresy z dużymi pojemnikami na wodę.
Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę wybierając ekspres ciśnieniowy
  1. Smak kawy. Nie ulega wątpliwości, że uzyskiwany smak kawy powinien być kluczowym kryterium wyboru ekspresu. Oczywiście warto pamiętać, że na smak ogromny wpływ ma także rodzaj dobranej kawy oraz wykorzystana woda. Sama technologia parzenia w dużym stopniu determinuje smak i aromat kawy. 
    Za aromat kawy odpowiada wiele czynników
    Za aromat kawy odpowiada wiele czynników

     

  2. Liczba przyrządzanych kaw. Miłośnicy napojów mlecznych w pierwszej kolejności powinni rozważyć zakup automatycznych ekspresów ciśnieniowych, w których za jednym przyciskiem możemy uzyskać naszą ulubioną kawę cappuccino czy latte. Z kolei jeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na aromatycznym espresso, być może wystarczy zakup kawiarki czy ekspresu kolbowego.
  3. Łatwość użycia - Z pewnością najwygodniejszymi urządzeniami są automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Nie wszystkie ekspresy automatyczne są równie wygodne. Dlatego przystępując do zakupu ekspresu warto sprawdzić intuicyjność jego obsługi.
    Intuicyjna obsługa w ekspresie Jura
    Intuicyjna obsługa w ekspresie Jura

     

  4. Wygoda i czystość – w tym rankingu także najlepiej wypadają ekspresy ciśnieniowe automatyczne. W zaawansowanych modelach czyszczenie pojemnika na mleko odbywa się samoczynnie. A przygotowanie ulubionej kawy wymaga wciśnięcia kilku przycisków.
  5. Wielkość urządzenia – zależnie od ilości filiżanek kawy, którą zazwyczaj jednorazowo przygotowujemy powinniśmy wybrać odpowiednią wielkość ekspresu. Jeżeli kawę najczęściej pije dwóch – czterech domowników, wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie ekspres ciśnieniowy na dwie filiżanki kawy. Jeżeli jesteś jedynym smakoszem kawy w domu, wówczas wystarczy ekspres na jedną kawę.
  6. Koszty eksploatacji –są szczególnie istotne w przypadku ekspresu kapsułkowego. Przyrządzenie kawy wymaga bowiem zastosowanie konkretnego typu kapsułek, które dostosowane są do danego modelu urządzenia.
Koszty ekspresów ciśnieniowych

Koszt przede wszystkim uzależniony jest od wybranego modelu i funkcjonalności, które dany ekspres ze sobą prezentuje. Najtańsze modele ekspresów ciśnieniowych to kawiarki. W naszym sklepie LoveCoffe.pl kawiarki Bialetti renomowanego producenta możesz kupić już od 95 zł. Kawiarka jest doskonałym pomysłem na prezent dla każdego miłośnika kawy.

 

W przypadku ekspresów kolbowych i automatycznych cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym głównie wielkości urządzenia, zastosowanych technologii oraz designu.Najtańsze ekspresy kolbowe to modele przeznaczone do użytku domowego. Designerski, a zarazem funkcjonalny ekspres kolbowy Ascaso możesz mieć już za ok 1500 zł. Z kolei dużo droższe będą ekspresy kolbowe dedykowane gastronomii. Koszt zakupu takiego ekspresu to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ekspresy automatyczne ze względu na zastosowane technologie szybkiego parzenia kawy dostępne są w wyższych cenach. Domowe ekspresy automatyczne to średni koszt rzędu od 2 do 5 tysięcy w przypadku ekspresów mniej znanych marek i 4 – 8 tys. w przypadku ekspresów renomowanych marek.

 

 

Zobacz również

Ekspres do kawy idealny do domu

Nie jest łatwo znaleźć idealny ekspres do kawy, który spełni wymagania wszystkich domowników. Jedni potrzebują silnej dawki energii o poranku, innym do gustu przypadają raczej stawiające na walory smakowe napoje mleczne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu dowiesz się z tego artykułu.

Zalety ekspresów do kawy Jura

Jura jako jedyny producent na świecie koncentruje całą swoją działalność na produkcji automatycznych ekspresów do kawy klasy Premium. Ta niezwykle wąska specjalizacja producenta sprawia, że marka Jura to synonim doskonałej jakości. Jura jest także twórcą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które...

10 zalet ekspresów do kawy Nivona

Ekspresy marki Nivona mogą naprawdę bardzo pozytywnie Cię zaskoczyć. Porównując parametry techniczne, urządzenia tej marki w wielu aspektach dorównują topowym ekspresom. Sprawdź najważniejsze zalety ekspresów Nivona i przekonaj się, że automatyczny ekspres do kawy dobrej jakości może być dostępny w...

10 zalet ekspresów do kawy Necta

Szukasz bardzo wydajnego ekspresu, dzięki któremu z łatwością przygotujesz pyszną, aromatyczną kawę? Postaw na produkty producenta Necta. Te nowoczesne ekspresy wyróżniają się zarówno atrakcyjnym designem, jak i wysoką jakością. Sprawdź, jakie są ich największe zalety i dowiedz się, dlaczego warto...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności